کوالکام در آخر سال ۲۰۲۰ اولین تراشه موبایلی ۵ نانومتری خود را به نام اسنپدراگون ۸۸۸ معرفی کرد. این تراشه با گوشی هوشمند شیائومی Mi 11 برای اولین بار معرفی شد و پس از آن در بسیاری گوشی‌های پرچمدار به کار گرفته شد. این تراشه بدون شک پرچمدار همه تراشه‌های گوشی‌های اندرویدی شناخته می‌شود؛ مخصوصا حالا که هوآوی هم نمی‌تواند دیگر تراشه جدیدی تولید کند. اما به نظر می‌رسد کوالکام همچنان به رضایت کامل نرسیده است و می‌خواهد یک نسخه توانمندتر از این تراشه را به نام اسنپدراگون ۸۸۸ پلاس معرفی کند. روز گذشته یک گوشی هوشمند مرموز مجهز به این تراشه معرفی نشده در پایگاه بنچمارک Geekbench دیده شد.

البته عرضه نسخه پلاس از زمان معرفی تراشه اسنپدراگون ۸۵۵ هم به نوعی استاندارد رایج برای کوالکام تبدیل شده است. حتی می‌توانیم بگوییم که تراشه اسنپدراگون ۸۷۰ هم نوعی اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس پلاس است. حالا هم که کوالکام می‌خواهد اسنپدراگون ۸۸۸ پلاس را عرضه کند، انتظار می‌رود در گوشی‌های هوشمندی شاهد عرضه‌اش باشیم که احتمالا اواخر امسال معرفی خواهند شد. سامسونگ که دیگر عضوی جدید از خانواده گلکسی نوت معرفی نمی‌کند و گوشی گوگل پیکسل ۶ هم قرار است به تراشه‌ای ساخته گوگل مجهز شود؛ به همین خاطر کنجکاو هستیم بدانیم اولین گوشی مجهز به تراشه جدید اسنپدراگون ۸۸۸ پلاس چه خواهد بود.

بنچمارک اولین گوشی هوشمند با تراشه اسنپدراگون ۸۸۸ پلاس

این گوشی مرموز با ۶ گیگابایت رم و سیستم عامل اندروید ۱۱ بنچمارک شده و در گزارش آن از تراشه تحت عنوان Qualcomm Lahaina for ARM64 یاد شده است. قدرت فرکانس در اسنپدراگون ۸۶۵ از ۲٫۸۴ گیگاهرتز به ۳٫۱ گیگاهرتز افزایش یافت تا به اسنپدراگون ۸۷۰ تبدیل شود. البته تغییر در اسنپدراگون ۸۸۸ چشمگیر نبود و از ۲٫۸۴ به ۳٫۰ گیگاهرتز رسید. پردازنده گرافیکی Adreno 660 GPU در اسنپدراگون ۸۸۸ قدرت فرکانس ۸۴۰ مگاهرتز دارد و انتظار می‌رود در نسخه پلاس تنها کمی افزایش پیدا کند.

هسته اصلی Cortex-X1 قدرت پردازش ۳ گیگاهرتز دارد و علاوه بر آن سه هسته دیگری Cortex-A78 با قدرت ۲٫۴۲ گیگاهرتز در آن وجود دارد. امتیاز بنچمارک تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب ۱۱۷۱ و ۳۷۰۴ گزارش شده است.

برخی دارندگان گوشی‌های اندرویدی مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ گزارش کرده‌اند که این تراشه باعث شده است دستگاه‌شان بیش از حد گرم شود. این موضوع ممکن است آنقدر هم جدی نباشد اما چیزیست که کوالکام باید در توسعه نسخه پلاس حتما در نظر بگیرد. این تراشه جدید احتمالا در خلال ماه ژوئیه معرفی می‌شود. گوشی وان پلاس ۹T یکی از کاندیداهای قوی و احتمالی برای مجهز شدن به این تراشه جدید است و انتظار داریم که در بازه زمانی اکتبر و نوامبر ۲۰۲۱ عرضه شود. شیائومی و ویوو هم احتمالا در آینده از این تراشه پرچمدار در طراحی گوشی‌های سطح بالای خود بهره می‌گیرند.