بدون پورت بودن آیفون ۱۳، خبر موثقی نیست. از آنجایی که چند هفته بیش‌تر تا رونمایی اپل از آیفون ۱۳ باقی نمانده است، طبیعی است که علاقه مردم به این موضوع افزایش یابد. طی روزهای گذشته، برخی  از افراد و اخبار گفته‌اند که” آیفون بعدی بدون پورت خواهد بود. “زیرا؛ اپل از شما می خواهد لوازم جانبی بیشتری بخرید.” اگرچه ممکن است در آینده این تبدیل به دلیل درستی برای اپل بشود و اپل تصمیم بگیرد گوشی‌های جدیدش را بدون پورت وارد بازار کند.  اما  قطعا آیفون ۱۳ بدون پورت نخواهد بود و کاربران همچنان پورت خوب قدیمی Lightning را در آنجا پیدا خواهند کرد. در این مقاله به بیان دلایلی که با آن این خبر را رد کرده‌ایم می‌پردازیم.

دلیل پشت شایعات

پر شدن صفحات از شایعاتی در مورد آیفون بدون پورت، مسئله جدیدی نیست. و از آنجا که اپل شارژر اختصاصی MagSafe خود را با تعدادی لوازم جانبی با iPhone 12 معرفی کرد،  و آن لوازم‌جانبی را به صورت اورجینال در جعبه آیفون ۱۲ قرار نداد، طبیعی است  افراد پیش‌بینی کنند که این شرکت در آینده این مسیر را دنبال می‌کند.  اما این حرکت خیلی عظیمی درمورد آیفون ۱۳ خواهد شد. و احتمالا اپل این کار را روی این گوشی انجام ندهد. به هرحال، در حال حاضر، لازم نیست نگران این موضوع باشید. آیفون سیزده بدون پورت نخواهد بود!

دفترچه راهنمای آیفون۱۳

آنچه در دفترچه راهنمای آیفون ۱۳ پیدا کرده‌ایم، می‌تواند به خوبی شایعات بدون پورت بودن آن را رد کند.

سال ۲۰۲۱ و آیفون بدون پورت

گزارشات و شایعات اخیر،  همچنین نشان می‌دهند که سال ۲۰۲۱ می‌تواند آن سالی باشد که اپل یک آیفون بدون پورت Lightning را به جهان معرفی می کند. اگر اپل واقعا دست به این کار بزند،  این اولین آیفون بدون پورت این کمپانی  خواهد بود. اخیراً، خبری از بلومبرگ  به دست رسیده است. این خبر حاکی از آن  است که ساختن آیفون  بدون پورت، در کمپانی اپل، تحت آزمایشات داخلی است.

اما از آنجایی که اپل امسال در حال آزمایش طراحی بدون پورت است، انتظار نمی رود که همین  امسال هم بتواند این طرح تحت آزمایش را  برای عموم منتشر کند. مینگ‌چی کو، گزارش داده است که iPhone 13 همچنان از پورت Lightning در همه مدل‌ها استفاده می‌کند. و این پورت در همه مدل‌های گوشی جدید اپل، در دسترس خواهد بود. همچنین، آن  یکی بعد این خبر آن است که iPhone 13 همچنان از کابل   USB-C پشتیبانی نمی‌کند.

این شایعه از کجا شروع شد؟

آیفون 13
اخباری مبنی بر بدون پورت بودن آیفون ۱۳ پخش شده است. هنوز صحت آنها مشخص نیست.

نخستین گام به سمت آیفون بدون پورت، از سال ۲۰۱۶ شروع شد. در سال ۲۰۱۶ با عرضه آیفون ۷، اپل یکی از اولین حرکت‌های تهاجمی خود را به سمت تلفن بدون پورت، انجام داد. این شرکت جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون را حذف کرد. برای استفاده از هدفون، کاربران باید از آداپتور یا EarPods با اتصال Lightning استفاده می‌کردند.

البته، اپل به همین بسنده نکرد و به راحتی، اپل ایرپاد ها را به بازار   معرفی کرد. درواقع، اپل شروع کرد به دریافت سود و هزینه بیش‌تر برای خدماتی که قبلا ضمیمه گوشی بودند. این حرکت کمپانی اپل، شبیه به یک ضربه‌فنی کردن فوری و بی‌مقدمه مشتری‌ها و مخاطبان بود. بعد از آیفون ۷ تا الان، احتمالات زیادی برای حذف شدن امکانات جانبی دیگر این گوشی و بدون پورت بودن آن، مطرح است.

امتداد شایعه‌ها

چند سال بعد از این، کمپانی اپل تصمیم گرفت یک سری خدمات دیگر را هم حذف کند. طبق نظر کمپانی اپل، دیگر  نیازی به ارائه آداپتور برای هدفون‌های قدیمی نبود. بنابراین؛ آن را از جعبه برداشتند. سرانجام، با آیفون ۱۲ در سال ۲۰۲۰، کمپانی اپل برای کاهش زباله‌های الکترونیکی و حفاظت از محیط زیست، تصمیم گرفت یک سری خدمات جانبی دیگر را هم حذف کند. طبق نظر اپل، کاربرانش به اندازه کافی EarPods و power bricksدارند، و این مقدار به اندازه کافی به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کند. طی یک حرکت ناگهانی دیگر، کمپانی اپل، در سال ۲۰۲۰ هر دوی این موارد را هم، از جعبه خارج کرد.

با توجه به سابقه اپل در حذف لوازم جانبی، خیلی بعید نیست که آیفون بدون پورت تحویل بازار بدهد. گرایش شدید اپل به حذف تک تک وسایل جانبی و فروش آن‌ها به صورت جداگانه، باعث می‌شود که امکان ارائه اپل بدون پورت Lightning بعید نباشد. احتمالا این از برنامه‌های بعدی کمپانی باشد. و پس از حذف آن، به سرعت یک امکان جایگزین و قابل خریداری از MagSafe را پیشنهاد بدهد.

منطقی بودن آیفون بدون پورت

 

 

از زمان آیفون ۸، اپل از شارژ Qi پشتیبانی می‌کند. کاربران اپل با استفاده از این شارژر  می‌توانستند آیفون خود را در یک دستگاه شارژ سازگار قرار بدهند تا شارژ شود. بعد از آن، اپل شارژرهای   MagSafe را پیشنهاد داد. با استفاده از شارژر MagSafe، کاربران می‌توانندشارژ  بیش‌تر و بهتری دریافت کنند. استفاده از این شارژر تقریباً مانند این که  کاربران از اتصال کابل معمولی  استفاده می‌کنند. لذا؛ بعید نیست که اپل بدون پورت وارد بازار شود و اپل این امکان را به صورت جداگانه و به شکل MagSafe به کاربران بازفروش کند.

یک بار دیگر ایرپاد، تبدیل به نقطه شوک شده است. هیچ‌کدام از ما تجربه نیاز به پورت خارجی Lightning را برای اتصال به هدفون نداشته‌ایم. این تغیر بزرگی در رویه مصرف ما از گوشی‌های آیفون ایجاد می‌کند. در نتیجه؛  کاری که

آیفون 13 بدون پورت
با توجه به سابقه اپل در حذف لوازم جانبی، خیلی بعید نیست که آیفون بدون پورت تحویل بازار بدهد.

اپل باید برای ورود آیفون بدون پورت به بازار  انجام دهد، ایجاد محیطی است تا بتواند این تغییر را تا حد ممکن ساده‌سازی کرده تا باعث ایجاد شوک جدی در مخاطب نشود و  از ایجاد روابط غیردوستانه و بد با مخاطبان و کاربران خود، جلوگیری کند.

افزودن قابلیت جدید

البته، لازم است که کمپانی اپل، یک توضیح و توجیه قابل قبول برای این جسارتی که به خرج داده، داشته باشد. مثلا ارائه آیفون به صورتی که ضد آب و گردوغبار باشد یا شارژری مقاوم نسبت به آب و گردو غبار داشته باشد. هرچیزی ممکن است. مثلا ارائه باتری قوی‌تر و یا هرچیزی! به هرحال، چیزی که واضح است، لازم  و حیاتی بودن یک دلیل خوب برای توجیه آیفون بدون پورت است.

آیا آیفون ۱۳ بدون پورت خواهد بود؟

آیفون 13
هنوز مشخص نیست این گوشی چه لوازم جانبی را مراه خود دارد.

با تمام تفاسری که گفته شد، خوب است که شما لوازم جانبی MagSafe را داشته باشید. احتمال دیدن آیفون ۱۳ بدون پورت خیلی دور از ذهن است. با این حال احتمال آن، هرچند کم و کم‌رنگ، اما مطرح است. اگر شما قصد اپدیت کردن گوشی خود به ایفون ۱۳ را در امسال دارید، بهتر است که این لوازم جانبی را تهیه کرده باشید. مخصوصا اگر از سایر لوازم جانبی آیفون مثل ایرپاد و اپل‌واچ استفاده می‌کنید، خوب است که سایر لوازم جانبی پیشنهادی MagSafe را هم تهیه کنید تا بیش‌ترین لذت را از گوشی آیفون ۱۳ خود، هرچند بدون پورت، ببرید.

شارژر تاشو

اخیرا یکسری اخبار در مورد تجارب افراد از شارژر ۹to5Mac’مگاسیف به دست رسیده است. ظاهر این شارژر و مشخصات ظاهری آن، شاید زیاد هوشمندانه به نظر نرسند. ولی این شارژر عملکرد فوق‌العاده هوشمندانه‌ای از خود نشان می‌دهد. و وسیله‌ای کاربردی است.

طراحی تاشوی این شارژر باعث می‌شود تا قبل از سفر یا جابه‌جایی، بتوانید آن را در کیسه‌ای بیندازید. این  یک راه‌حل  خوب برای به کار بردن یک کابل برای شارژ  کردن iPhone و Apple Watch در هتل یا Airbnb است و خدمات لازم را یک‌جا به شما ارائه می‌دهد. با توجه به سابقه هوشمندانه MagSafe، احتمالا پیشنهاد آن برای جایگزین‌سازی چیزی برای جبران بدون پورت بودن آیفون ۱۳، هم پیشنهاد خوبی باشد.

کاربردهای شارژر تاشو

این طراحی تاشو هوشمندانه، به قسمت ساعت اپل واچ نیز کشیده شده است، و با استفاده از آن، شما قابلیت شارژر کردن ساعت‌های اپل را هم دارید. این شارژر که می‌تواند بپرخد و شما می‌توانید با چرخاندن آن، سازگاری با حالت Nightstand و همچنین برخی دیگر از گروه‌های اپل واچ مانند Solo Loop را به دست آورد.شارژر تاشو MagSafe MagSafe Duo همچنین می‌تواند برای شارژ لوازم جانبی سازگار با Qi از جمله AirPods استفاده شود. این بدان معنی است که شما  برای شارژ کردن سه لوازم جانبی اپل، تنها به یک شارژر نیاز دارید.

این قضیه نه تنها از لحاظ مالی اقتصادی است، که از حیث‌های دیگرهم همین‌طور است. شما برای سفر رفتن، در کیف خود براش شارژ کردن لوازم الکترونیکی‌تان، تنها احتیاج به جا خالی کردن برای یک شارژر دارید، که تازه آن هم تاشو و کم حجم است! این شارژر را می‌توان یکی از اقتصادی‌ترین تکنولوژی‌های به کار رفته در لوازم جانبی اپل دانست. احتمالا اپل برای جایگزین کردن پورت در دستگاه‌های بعدی و بدون پورت هم راه‌حل خوبی ارائه دهد.

نتیجه‌گیری

با توجه ب سابقه کمپانی اپل و علاقه شدید آن به حذف لوازم جانبی، احتمال این وجود دارد که آیفون ۱۳، امسال بدون پورت ارائه بشود. با توجه به اخباری که در دست داریم، اپل هنوز درحال آزمایش کردن گوشی‌های بدون پورت است. و احتمال اینکه همین امسال و در آیفون ۱۳ بتواند از این فناوری استفاده کند، بسیار پایین است. با این حال، احتمال آن، هرچند کم‌رنگ، وجود دارد.

اما ما می‌توانیم مطمئن باشیم که بدون پورت ارائه شدن آیفون، به معنی از دست دادن قابلیت نیست. و کمپانی اپل، حتما یک راه‌حل جتیگزین، و قابل خریداری به سبک MagSafe را ارائه می‌دهد. با توجه به سابقه‌ای که MagSafe در ساختن لوازم جانبی دارد، می‌توانیم بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد. و این کمپانی، حتما به بهترین شکل ممکن پورت لازم را تهیه می‌کند. و گوشی‌های بدون پورت آینده، مشکلی نخواهند داشت.