همه ما یک آیفون دیده‌ایم، و اگر ناچ در چند سال گذشته به شناخته‌شده‌ترین ویژگی طراحی اپل تبدیل شده باشد،  دوربین پشت آیفون مطمئناً دومین نکته قابل توجه در طراحی زیبایی‌شناسانه گوشی است.

دوربین آیفون

با این حال، ظاهر همه چیز نیست. طراحی کاربردی موضوع مهمتری است. یک قطعه سخت‌افزار جذاب در ابتدا توجه شما را جلب می‌کند، اما یک محصول با عملکرد خوب چیزی است که به حفظ توجه شما کمک می‌کند و شما را درگیر نگه می‌دارد.

آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳: چرا این آیفون ها دوربین اصلی خود را در بالا و بقیه را در پایین خود دارند؟

ما بارها در مورد این موضوع بحث کرده ایم که چرا دوربین های آیفون در این موقعیت  قرار دارند. ما در یک مورد اینکه چرا دوربین اصلی آیفون ۱۲ پرو در بالای مثلث قرار گرفته است، در حالی که در بقیه سری های آیفون ۱۲ دوربین های اصلی در پایین قرار دارند، صحبت کردیم.

من قبلا درباره Flaregate نوشته بودم و حدس زدم که آرایش مورب جدید در آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی ممکن است مشکل فلر لنز را که سال‌ها آیفون‌ها را آزار می داد، برطرف کند، اما اشتباه میکردم. دوربین های آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی فقط به این دلیل که سنسورها بسیار بزرگتر از قبل هستند به صورت مورب قرار گرفته اند. آنها از دوربین های مشابه آیفون ۱۲ پرو مکس اپل با تثبیت کننده تغییر سنسور و سنسورهای فیزیکی بزرگتر استفاده می کنند. مهمتر از آن، مشکل Flaregate حل نشده، اما بهتر شده است.

نابغه پشت طراحی دوربین آیفون مثلثی اپل

سوالی که ما پاسخی برای آن نداشتیم این بود که “چرا دوربین های آیفون یک مثلث تشکیل می دهند”. و در اینجا، عامل “کمبود فضا” نقش مهمی ایفا نمی کند، زیرا در سال ۲۰۱۹، زمانی که اپل اولین آیفون با دوربین سه گانه خود را یعنی آیفون ۱۱ پرو را معرفی کرد، آنها می توانستند دوربین ها را به صورت عمودی مانند یک Huawei P30 Pro یا به صورت افقی مانند Galaxy S10 قرار دهند.

از نظر فنی، فضای باقی‌مانده در شاسی یکسان بود ، آنها به سادگی باید آرایش قطعات متفاوتی را انتخاب می‌کردند. اما نه! اپل به سمت مثلث رفت و همانطور که معلوم است، دلیل آن به قدری منطقی و سرراست است که از قضا دیدن آن را بسیار سخت کرده است.

آیا متوجه شده اید که چگونه آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۳ پرو دارای این توانایی جادویی برای جابجایی روان بین لنزهای مختلف هستند؟ خوب، اگر چیدمان دوربین در آیفون مثلثی تشکیل نمی داد، این امکان پذیر نبود.

من واقعاً در ریاضیات و هندسه بد هستم، اما نیازی به یک نابغه نداریم تا متوجه شویم طول اضلاع یک مثلث متساوی الاضلاع برابر است. بنابراین، فاصله بین زاویه ها (دوربین های آیفون) یکسان است و یا حداقل تقریباً یکسان است.

چرا جهت دوربین مثلثی می تواند به جابجایی بین لنزها کمک کند

مهم نیست که به کدام دوربین سوئیچ کنید، در هر صورت کوچکترین تغییر را در ترکیب بندی ممکن خواهید داشت. مهم نیست که از کدام لنزی استفاده می کنید، باز هم فاصله بین دوربین ها به حداقل کاهش می یابد، و همه چیز یکسان است.بنابراین انتقال نرم‌تری هم در حالت عکس و هم در حالت ویدیو خواهید داشت. البته، اپل در این ترفند سخت‌افزاری نیز جادوی نرم‌افزاری انجام داده است ، در غیر این صورت، انتقال به این خوبی که هست  بود.

کشف اینکه چرا دوربین‌های آیفون مثلث تشکیل می‌دهند: پیکسل ۶ پرو به من کمک کرد تا این کار را انجام دهم

اما چیزی که من هنوز به شما نگفته ام این است که چگونه در مورد دوربین مثلثی آیفون به این نتیجه رسیدم. از قضا، این اتفاق زمانی افتاد که من با پیکسل ۶ پرو جدید گوگل بازی می کردم.

دوربین آیفون

نوار دوربین در پشت پیکسل ۶ پرو کاملاً منحصر به فرد به نظر می رسد. این گوشی به طور کلی ظاهر جذابی دارد ، به خصوص در رنگ Sorta Sunny. اما چیزی که وقتی می‌خواهید با پیکسل ۶ پرو عکس بگیرید، بسیار آشکار می‌شود این است که برخلاف اپل، به نظر نمی‌رسد گوگل به اندازه کافی روی طراحی عملکردی پیکسل فکر کرده باشد.

تعویض لنز دوربین پیکسل ۶ پرو

دوربین سمت چپ پیکسل ۶ پرو دوربین اصلی است. سپس دوربین فوق عریض را در وسط و لنز زوم پریسکوپ  ۴X را در سمت راست داریم. همانطور که می‌توانید از روی صفحه ضبط‌ شده‌ای که ضبط کرده‌ایم متوجه شوید، این منجر به تغییر قابل توجهی در ترکیب تصویر هنگام جابجایی بین لنزها می‌شود.

چرا؟ خوب، دوربین به‌طور پیش‌فرض با دوربین اصلی راه‌اندازی می‌شود، اما به دلیل چیدمان افقی لنزها و تصمیم گوگل برای قرار دادن دوربین اصلی در سمت چپ، و زوم یکی از دوربین ها در سمت راست، زمانی که از ۱X به  ۴Xمی‌رود ، این تغییر ظریف اما قابل توجه تصویر را از چپ به راست یا برعکس تغییر می دهد.

و البته، از آنجایی که دوربین سومی روی آن نصب شده است، ناهماهنگی و تغییر ناگهانی لنز با درگیر شدن لنز اولترا واید انگل اغراق‌آمیزتر می‌شود.

چیدمان دوربین گلکسی اس ۲۱ اولترا: کپی برداری از هواوی

شاید از خود بپرسید که چگونه می‌توانید مشکل تعویض لنز را در تلفنی با دوربین‌های بیشتر و فواصل کانونی بیشتر برای کنترل کنید.خوشبختانه سامسونگ در مواجهه با گلکسی اس ۲۱ اولترا که با دوربین های فوق عریض ۳X و۱۰Xعرضه می شود، مثالی کامل برای ما محسوب می شود.

دوربین آیفون

بدیهی است که شما نمی توانید با چهار زاویه یا دوربین مثلث بسازید، بنابراین سامسونگ نمی تواند ایده اپل را قرض بگیرد. اما کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را به گونه ای قرار دهید که تعویض لنز تا حد امکان بدون درز باشد. و اینجاست که سامسونگ چیدمان دوربین را از +P40 Pro هوآوی، اولین تلفنی که دارای لنز زوم پریسکوپ ۱۰X و دوربین زوم ۳X قرض گرقته است.

دوربین آیفون

سامسونگ با قرار دادن دوربین ۳X در خارج از محور، در کنار دوربین اصلی، که بین دوربین فوق عریض و پریسکوپ ۱۰X قرار دارد، حد وسطی پیدا کرد. به این ترتیب، دوربین ها یک شکل ناهموار ایجاد می کنند، اما اگر بخواهید گلکسی ها را حساب نکنید، متوجه خواهید شد که سامسونگ موفق شده دو مثلث کوچکتر را تشکیل دهد.

علاوه بر این، لنزها به طور منطقی قرار دارند، بنابراین وقتی از  ۰٫۵Xبه ۱X و سپس۳X و۱۰X می‌روید، تقریباً همان مسافتی را طی می‌کنند که انگار از  ۰٫۵Xبه ۳X یا  ۱Xبه ۱۰X می‌روید. تنها تغییر قابل توجه در فاصله بین دوربین های فوق عریض و ۱۰X است، اما این کاملاً خوب است. اگر شانس استفاده از تلفنی با چندین دوربین را دارید، می دانید که تغییر از  ۰٫۵Xبه ۱۰X، به خصوص برای عکس ها، نادر است.

در آخر

اپل شرکتی است که طراحی کاربردی را در رأس یا حداقل همتراز با زیبایی شناسی قرار می دهد. آیفون همیشه به عنوان “آسان ترین” تلفن برای استفاده شهرت داشت. اکنون، به چند دلیل، فکر نمی‌کنم این لزوما برای همه صادق باشد، اما نمی‌توانم انکار کنم که آیفون برای ساده‌سازی کارهای پیچیده ساخته شده است.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

  • طوری که Night Modeبه طور خودکار و بدون هیچ دردسری فعال می شود
  • طوری که Face ID گوشی شما را بدون نیاز به انجام کاری باز می کند

اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، مقایسه دوربین پیکسل ۶ پرو در مقابل آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا را بررسی کنید.

 

منبع مطلب