شرکت اپل با یکی از جدی‌ترین پرونده‌های حقوقی علیه خود در دادگاه آمریکا مواجه شده است.

اپیک گیمز و اپل چندین ماه است که درگیری یک پروند حقوقی سنگین هستند.

شروع این دعوا از جایی شروع شد که ناشر بازی، پلت‌فرم پرداخت‌های درون برنامه‌ای شرکت اپل را دور زده بود. آنها این کار را با معرفی یک روش پرداخت مستقیم و قرار دادن آن در بازی انجام داده بودند و همچنین برای خرید این برنامه تخفیف هایی هم قرار داده بود که اپیک با این کار کارمزد ۳۰ درصدی اپل را دور زده بود. که در نتیجه این کار اپلیکیشن  Fortnite از اپ استور حذف شد و این شروعی دعوای این دو و یک پرونده جنجالی  شد .

و اپیک گیمز به عنوان شاکی به دادگاه مراجعه کرد و از اپل شکایت کرد

که هفته‌ی گذشته پس از مدت‌ها انتظار، دادگاه اپل و اپیک گیمز حکم تاریخی خود را ابلاغ کرد و طبق آن، اپل از اتهام انحصارطلبی مبرا و موظف شد اجازه استفاده از درگاه‌ پرداخت مستقل را برای توسعه‌ دهندگان فراهم کند. و همچنین، اپیک گیمز باید مبلغی ۳۰ درصدی را به عنوان کارمزد و دیرکرد پرداخت کند و اپل می تواند حساب توسعه دهندگان سازنده بازی فورتنایت و شرکت های تابعه آن را منحل کند  … اما ظاهرا این داستان اینجا به پایان نمی رسد چون  که نتیجه این دادگاه اپیک گیمز را خشمگین کرده است و خواستار تجدید نظر در رابطه با این حکم صادر شده است .

دادگاه اپل
دادگاه اپل

در پی این درخواست تجدید نظر اپیک گیمز اپل مجدد در نقش متهم قرار گرفت!

اپیک نتوانسته است دادگاه را به انحصار طلبی اپل قانع کند گرچه در راستای همین حکم اپل باید به توسعه‌ دهندگان اجازه دهد امکان ارائه مستقیم راهکارهای جایگزین پرداخت درون برنامه‌ای را داشته باشند و همین باعث ضرر مالی برای اپل می شود اما اپیک خود را پیروز نمی داند و درخواست تجدید نظر برای این حکم را دارد .

سخنگوی اپل درمورد حکم این دادگاه گفته است :

امروز دادگاه آنچه را که ما از قبل می دانستیم را تایید کرده: اپ استور قوانین ضد اعتماد و آنتی تراست را نقض نمی‌کند. ما در همه زمینه‌ها با رقابت شدیدی روبرو هستیم و معتقدیم که مشتریان و توسعه دهندگان ما را انتخاب می‌کنند، چون محصولات و خدمات ما در جهان بهترین هستند. ما متعهد هستیم که اطمینان حاصل کنیم اپ استور یک بازار امن و قابل اعتماد است.

و مدیر عامل اپیک گیمز هم همچنین در یک توییت اعتراضی نوشت :

حکم امروز یک پیروزی برای توسعه دهندگان یا مصرف کنندگان نیست. اپیک برای رقابت عادلانه بین پرداخت درون برنامه‌ای و اپ استور برای یک میلیارد مصرف کننده می‌جنگد.

اپیک توییت
اپیک توییت

او تاکید کرده است به مبارزه خود با اپل ادامه خواهد داد.

 

باید دید نتیجه این پرونده جنجالی چه می شود ؟