مدتی است که شایعه شده سیستم عامل WatchOS 7 اپل از امکان پایش کیفیت خواب کاربر و حسگر پایش میزان اکسیژن خون کاربر پشتیبانی می‌کند. حالا برخی منابع در گزارشی جدیدتر این شایعه را دوباره تأیید کرده‌اند. در این گزارش تازه‌تر ذکر شده است که ساعت‌های هوشمند آینده اپل که امسال معرفی می‌شوند یا همان خانواده اپل واچ ۶ از این دو امکان محبوب پشتیبانی خواهند کرد. اپل کاری کرده‌ است که گجت‌های پوشیدنی‌اش در این بازار مهم بسیار محبوب و پرفروش باشند و بتوانند چند قدم جلوتر از سایر رقیبان حرکت کنند. این غول کوپرتینویی با مجهز کردن اپل واچ ۶ خود به حسگر ECG می‌تواند به موفقیت بسیار چشمگیری در بازار گجت‌های پوشیدنی و مخصوصا ساعت‌های هوشمند دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، امکانات مذکور تنها برای اپل واچ سری ۳ و بعد از آن به طور به روزرسانی نرم افزاری در دسترس کاربران قرار می‌‌گیرد. بدین ترتیب دیگر اپل واچ سری اول و دوم به آخر خط می‌رسند. این دو مدل آخرین بار به نرم افزار سیستم عامل watchOS 6.1 به روزرسانی شدند و ظاهرا کاربران آن‌ها حالا باید دستگاه‌هایشان را به نسل‌های جدیدتری ارتقا دهند.

اپل - اپل واچ 6 - ساعت هوشمند - پاساژ علاالدین
اپل – اپل واچ ۶ – ساعت هوشمند – پاساژ علاالدین

جالب است که iFixit هم گزارش کرده اپل واچ قدیمی دارای سخت افزار لازم برای مونیتورینگ سطح اکسیژن خون است. از طرفی هم این سخت افزار فعال نشده است. اگر به روزرسانی نرم افزاری watchOS 7 منتشر شود، این دو قابلیت جدید دیگر تنها به سری تازه اپل واچ ۶ محدود نخواهد بود. مگر آنکه اپل بتواند توجیه منطقی برای این کار ارائه دهد. از طرفی امکان پایش کیفیت خواب کاربر حالا هم به کمک برخی اپلیکیشن‌های جانبی میسر شده اما کیفیت عملکرد آن با توجه به عمر باتری در نسل‌های فعلی رضایت بخش نیست. ساعت هوشمند اپل واچ ۶ احتمالا با باتری توانمندتر و ظرفیت بیشتری توسعه پیدا می‌کند تا بتواند در این زمینه عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد.