محصولات اپل به عنوان پلتفرم های بازی، رقبای پلی استیشن، ایکس باکس و نینتندو هستند. این شرکت این گفته هارا در سندی خطاب به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اعلام کرد. پیش از این گوگل اندروید را در بازار گوشی های هوشمند و مایکروسافت ویندوز را در بازار رایانه های شخصی به عنوان رقبای خود نام می برد.

 

توضیحات اولیه

 

در دادگاه اپل و اپیک گیمز که در سال جاری در جریان بود ، اپل اعلام کرد که یک انحصار نیست زیرا با پلتفرم های دیگری که Fortnite را ارائه می دهند رقابت می کند. اما در آن زمان، این شرکت هنگام ثبت اسناد در SEC، هنوز کنسول ها را به عنوان محصولات رقیب معرفی نکرده بود. در پایان، قاضی حکم داد که اپل انحصاری در بازار” تراکنش های درون برنامه ای بازی ها ” ندارد، اما به شرکت دستور داد تا دسترسی به سایر سیستم‌های پرداخت را باز کند. طبق اسناد آزمایشی اپیک گیمز، درآمد اپل از بازی‌ها نیز مشخص شده است . حدود ۷۰٪ از کل درآمد اپ استور از طریق بازی ها به دست می آید که این میزان تنها توسط کمتر از ۱۰ درصد کاربران اپل استور کسب شده است.

 

سایر توضیحات

 

محصولات جدید اپل به طور فزاینده ای از ویژگی هایی پشتیبانی می کنند که گیمرها از آنها استقبال می کنند. به عنوان مثال، آیفون ۱۳ پرو و ​​مک بوک پرو دارای نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی هستند. اگرچه انطباق این راه حل بلافاصله در تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها اتفاق نمی افتد. طبق تحلیل CNBC، فروش اپ استور در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۶۴ میلیارد دلار رسید. درآمد این شرکت در بخش بازی بیشتر از مجموع مایکروسافت، نینتندو، اکتیویژن بلیزارد و سونی است. با این حال، اپل به سرمایه گذاران هشدار داده است که ممکن است مجبور شود تغییراتی در اپ استورایجاد کند که باعث کاهش تعداد دانلودها می شود. علاوه بر این، باید کمیسیون را کاهش دهد. اکنون برای نرم افزارهای پولی، خرید در برنامه ها و اشتراک ها از ۱۵ تا ۳۰ درصد است.

 

اپ استور به تجارت خدمات اپل اشاره دارد. برای سال مالی ۲۰۲۱، درآمد از کل جهت بالغ بر ۶۸٫۴۳ میلیارد دلار بود. که ۲۷ درصد بیشتر از سال قبل است. علاوه بر برنامه ها، خط خدمات شامل اشتراک، ضمانت های تمدید شده و تبلیغات است. به گفته این شرکت، این رشد ناشی از تبلیغات، اپ استور و خدمات مربوط به cloud بوده است.

 

اپل همچنین آماده دعوی قضایی و تحقیقات مربوط به اپ استور است. که منجر به تغییراتی در رویه های تجاری شرکت شده است؛ و ممکن است در آینده منجر به تغییرات بیشتر شود.

 

اپل در این پرونده گفت: ” برای مثال، شرکت از ترتیبات صدور مجوز با شرکت‌های دیگر برای ارائه خدمات جستجوی خود در پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های شرکت درآمد کسب می‌کند و برخی از این ترتیبات در حال حاضر مشمول تحقیقات دولتی و مراحل قانونی هستند.”

 

منبع: