اپل دقایقی پیش در کنفرانسی که می‌توانید هم اکنون آن را در لایو اینستاگرام ما مشاهده کنید، از آخرین نسخه iOS یعنی iOS 14 رونمایی کرد. ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی که در این نسخه اضافه شده است نسبت به نسخه‌های قبلی کمی بیشتر است. برخی از ویژگی‌ها تاکنون مشخص شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حالت APP Library  : این قابلیت به طور خودکار اپلیکیشن ها را بر اساس کاربردی که دارند در دسته‌بندی‌های جداگانه‌ای قرار می‌دهد. در حالتی دیگر نیز می‌تواند بر اساس میزان استفاده کاربر آن ها را در معرض نمایش قرار دهد.

سیری ( Siri )  نیز با تغییراتی همراه بوده است و قابلیتی به آن اضافه شده است که می‌تواند گفتگوها را به صورت آفلاین به ۱۱ زبان ترجمه کند. پیام رسان Message قابلیت منشن کردن افراد به صورت گروهی را اضافه کرده است و سری جدیدی از میموجی‌ها نیز به این پیام رسان اضافه شده است. در iOS 14 حالت تصویر در تصویر اضافه شده است. تغییر دیگر مربوط به ویجت‌ها است که پیشرفت زیادی داشته است و می‌توانید آن ها در صفحه Home قرار دهید. البته این قابلیت سال هاست در اندروید وجود دارد.

 

یکی از ویژگی‌های مهم هر تلفن هوشمندی نقشه آن می‌باشد که در اپل به Apple Maps معروف است و نسخه مشابه آن در اندروید گوگل مپ است. در iOS جدید ویژگی جدیدی اضافه شده است که با استفاده از آن می‌توانید مسیریابی با دوچرخه را انجام دهید. درواقع شیب‌ها و ارتفاع‌ها را نیز به شما به همراه شلوغی یا خلوتی نمایش می‌دهد.

ویژگی دیگری که به Apple Maps اضافه شده است، قابلیتی است که برای خودروهای برقی مناسب است که متاسفانه در ایران هیچ کاربردی نمی‌تواند داشته باشد. در واقع این قابلیت ایستگاه های شارژ خودروهای برقی را نمایش می‌دهد. در همین زمینه دیگر قابلیت معرفی شده مربوط به CarKey است که امکان دسترسی آسان تر به خودرو از طریق آیفون را فراهم می‌کند و BMW اولین خودرو مجهز به این قابلیت را سال آینده معرفی خواهد کرد. و اما نکته مهم دیگر که اضافه شده این است که می‌توانید بدون دانلود کامل برنامه بخش کوچکی از آن را دانلود کنید و آن را تجربه کنید.