کمپانی اپل تازه‌ترین تراشه موبایل سطح بالای خود را به نام A14 Bionic مبتنی بر معماری ۵ نانومتری ساخته و حالا اولین نتایج بنچمارک مربوط به آن در پایگاه Geekbench دیده شده است.

یک گوشی هوشمند اپل با پردازنده داخلی A14 Bionic و ۴ گیگابایت رم در آزمون تک هسته‌ای امتیاز ۱۵۸۳ را کسب کرده و امتیاز آن در حالت آزمون همه هسته‌های پلتفرم داخلی به ۴۱۹۸ رسیده است.

برای مقایسه می‌خواهیم قدرتمندترین گوشی اندرویدی گیمینگ را به نام Asus ROG Phone 3 مثال بزنیم. این گوشی هوشمند از تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس قدرت می‌گیرد و توانسته است در بنچمارک مذکور امتیازهای ۹۱۰ و ۳۲۲۹ را در بخش‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای کسب کند. همچنین برای مثال گوشی وان پلاس ۸ پرو را در نظر بگیرید که امتیازهای بنچمارک آن ۹۱۱ و ۳۲۷۶ بوده است.

برخی کاربران توییتر پیش بینی کرده‌اند  که عملکرد تراشه A14 Bionic حدودا ۲۰ درصد سریع‌تر و بهتر از نسل قبلی یعنی A13 است. درباره پردازنده آینده سامسونگ به نام اگزینوس ۱۰۰۰ و اسنپدراگون ۸۷۵ هم باید عملکردی در چنین سطحی داشته باشند.

اولین گوشی هوشمند که قرار است از پردازنده A14 Bionic قدرت بگیرد، خانواده گوشی جدید آیفون ۱۲ است که به زودی رونمایی می‌شود.

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

در خلال برگزاری آخرین کنفرانس رسمی کمپانی اپل ساعت هوشمند جدید اپل واچ ۶ و آیپد ایر معرفی شد. در این رویداد همچنین از تراشه A14 Bionic رونمایی شد اما به شکل عجیبی سازنده آن را برجسته نشان نداد. اما دلیل آن چیست؟ تراشه مذکور با معماری ۵ نانومتری ساخته شده است که انتظار می‌رود مصرف انرژی درونی و همچنین داغ شدن دستگاه را کاهش دهد اما اینگونه نیست و به همین خاطر نمی‌توانیم A14 را تراشه‌ای با ارتقای چشمگیر معرفی کنیم.

حتی کمپانی اپل هم تراشه A14 Bionic جدید را نه با A13 بلکه با تراشه ۲۰۱۸ به نام A12 مقایسه کرده است و ادعا کرده که افزایش سرعت و کیفیت عملکرد آن حدود ۳۰ درصد است. و بر اساس تخمین حدودی می‌توان متوجه شد که بهبود در A14 در مقایسه با A13 تنها حدود ۱۶ درصد در CPU و ۸٫۳ درصد در GPU است.

چنین ارتقای ناچیزی می‌تواند این نظر به ضرر اپل باشد که کوالکام به زودی تراشه پرچمدار اسنپدراگون ۸۷۵ با ساختار ۵ نانومتری را معرفی می‌کند و این پردازنده ممکن است از تراشه A14 بسیار سطح بالاتر باشد.