یک خبرگزاری کره‌ای تصویری از پنل پشتی گوشی سامسونگ Galaxy S22 منتشر کرده است که نشان می‌دهد این گوشی جدید در پنل پشتی خود دیگر حسگر عمق تصویر ToF نخواهد داشت. حسگر ToF وظیفه دارد زمان برخورد نور به اجسام صحنه و بازگشت آن‌ها به لنز را محاسبه کند و بدین ترتیب به بهبود تصویربرداری سه بعدی، تصاویر پرتره و همچنین تشخیص چهره یاری رساند.

گوشی‌های هوشمند Galaxy S10 5G، Note 10 Plus و گوشی S20 سال گذشته همگی مجهز به حسگر ToF و این تکنولوژی عرضه شوند اما سامسونگ آن را در دو گوشی هوشمند Note 20 و S21 خود تعبیه نکرد. حالا به نظر می‌رسد که این حسگر در دوربین گوشی جدید Galaxy S22 که سال آینده معرفی می‌شود هم وجود نخواهد داشت.

یک منبع آگاه می‌گوید که بازخورد مصرف کنندگان از گوشی‌های فاقد این حسگر در دوربین اصلا منفی نبوده است و بدین ترتیب کمپانی سازنده هم دیگر قصد ندارد از ToF در طراحی پرچمدار جدید Galaxy S22 خود استفاده کند.

سامسونگ ظاهرا معتقد است که گوشی‌های پرچمدار این برند به حسگر ToF نیازی ندارند زیرا این حسگر در حال حاضر تغییر معناداری در عملکرد دوربین ایجاد نمی‌کند. ممکن است زمانی که استفاده از اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی گسترش پیدا کرد، نیاز بیشتری به حسگر ToF احساس شود.

بر اساس گزارشی که اوایل امسال منتشر شد، کمپانی سامسونگ در ابتدا حسگر ToF را به منظور حفظ رقابتش با دو برند اپل و هوآوی به گوشی‌های هوشمند خود اضافه کرد. البته این تکنولوژی سامسونگ به اندازه LiDAR اپل دقت و سرعت بالا ندارد. تکنولوژی LiDAR به طور انححصاری برای کمپانی اپل و توسط سونی ساخته شده است.

البته نمی‌توانیم بگوییم که سامسونگ دیگر نمی‌خواهد از تکنولوژی ToF استفاده کند. کمپانی سامسونگ در نوامبر سال گذشته واحد پردازش تصویری ISOCELL Vizion 33D ToF را معرفی کرد. این واحد قدرت اندازه گیری دقیقی در محاسبه عمق تصویر اشیا متحرک دارد و سازنده آن هم می‌گوید که به خوبی قادر است نقشه سه بعدی چهره کاربر را در نور کم هم تشخیص دهد. در حال حاضر کمپانی سامسونگ قصد دارد که این محصول را به سازندگان چینی گوشی‌های هوشمند بفروشد.

فعلا به جز حذف حسگر ToF اطلاعات دیگری از گوشی جدید سامسونگ Galaxy S22 در دست نیست. این گوشی هوشمند احتمالا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ معرفی خواهد شد. این خانواده احتمالا از پردازنده داخلی اگزینوس ساخته شده توسط AMD قدرت می‌گیرد. سامسونگ همچنین اخیرا همکاری خود را با کمپانی ژاپنی Olympus آغاز کرده که در بخش دوربین فعال است. یک گزارش مرتبط هم اشاره کرده است که این غول تکنولوژی قصد دارد استراتژی طراحی دوربین محصولات خود را دستخوش تغییراتی کند. به همین خاطر ممکن است که شاهد همکاری دو کمپانی مذکور در کانفیگ متفاوت دوربین گوشی جدید Galaxy S22 باشیم.