از زمانی که مفهوم نمایشگر منعطف و گوشی تاشو با این قالب طراحی مطرح شد، سازنده‌های مختلف تلاش خود را به کار بستند تا گوشی‌های هوشمند پیشرفته و خلاقانه‌ای حول این ویژگی کلیدی توسعه دهند. دستیابی به تکنولوژی نمایشگر تاشو هدفی است که تعداد زیادی از سازندگان در خلال سال‌های اخیر به دنبال دستیابی به آن بوده‌اند. در این میان می‌توانیم به هوآوی، سامسونگ و برخی دیگر از بزرگان دنیای موبایل اشاره کنیم. این سازندگان دائما در تلاش هستند تا جدیدترین تکنولوژی پیشرفته را در این زمینه به کار گیرند. به دنبال معرفی نسل دوم گوشی‌های منعطف سامسونگ به نام Galaxy Z Fold 2، نسل دوم گوشی‌های منعطف هوآوی به نام Mate X2 هم اخیرا در گزارش‌های مختلف دیده شده است. برخی رسانه‌ها به طراحی و انتشار برخی تصاویر رندر منتسب به این گوشی خلاقانه اقدام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری HuaweiCentral گوشی جدید و تاشوی هوآوی Mate X2 به نمایشگر ۸ اینچی مجهز می‌شود و دیگر طراحی تاشونده رو به بیرون را برخلاف نسل قبلی نخواهد داشت. این گوشی منعطف با سبک تاشونده رو به داخل مانند یک کتاب توسعه پیدا می‌کند اما همچنان مانند Mate X قبلی حالت ستون در نمایشگر آن حفظ می‌شود. این حاشیه ستونی و عمودی میزبان حسگرهای دوربین و برخی قطعات دیگر می‌شود. علاوه بر این نمایشگر دوم و کوچک دیگری وجود دارد که زیر ستون میانی قرار می‌گیرد تا اطلاعات مختلفی مانند نوتیفیکیشن‌ها و زمان و تاریخ را نشان دهد.

گوشی جدید Mate X2 مانند نسل قبلی Mate X و Xs از نمایشگر ۸ اینچی بهره می‌گیرد.  از آنجا که TSMC دیگر پردازنده Kirin 9000 را با توجه به تحریم‌ها تولید نمی‌کند، این پرسش مهم پیش می‌آید که هواوی برای پردازنده داخلی گوشی جدید و منعطفش در این زمینه چه خواهد کرد. علاوه بر این، دوربین گوشی جدید Mate X2 به سیستم دوگانه سلفی و ماژول اصلی چهارگانه ارتقا پیدا می‌کند.

یک مدیر ارشد هوآوی اعلام کرده است که پرچمدار جدید Mate 40 در سپتامبر معرفی می‌شود. بر اساس روال قبلی این سازنده، انتظار می‌رود که گوشی جدید و منعطف Mate X2 هم در همین زمان و در کنار Mate 40 رونمایی شود. اما این برنامه ریزی ممکن است امسال تغییراتی هم داشته باشد.