آیفون اپل سال‌هاست که توانسته در بازار عرض اندام کند و پیشتاز باشد. با این حال، شرکت فروش تا حد زیادی به دو نکته اصلی، سیستم iOS و پردازنده‌های سری A متکی است.

به ویژه، عملکرد پردازنده‌های سری A به طور قابل توجهی از رقبا جلوتر است. با این حال، پیشرفت در فناوری نیمه رساناها به طرز فزاینده‌ای دشوار شده است. ارتقای پردازنده‌های سری A اپل نیز ممکن است به تدریج کند شود، که به رقبا فرصت پیشرفت می‌دهد. طبق گزارش‌های قبلی، پردازنده A16 Bionic همچنان از فناوری ۵ نانومتری TSMC استفاده می‌کند؛ این تراشه در سری آیفون ۱۴ سال آینده خواهد بود.

پردازنده A16 Bionic از فناوری پردازش N4P TSMC استفاده خواهد کرد.

این فناوری در واقع ارتقایی از فرآیند ۵ نانومتری معمولی است. با این حال، هنوز از فرآیند ۴ نانومتری کمتر است. گزارش‌های قبلی بر این باور بودند که پردازنده‌های نسل بعدی اپل باید از فرآیند ۳ نانومتری TSMC استفاده کنند. TSMC قبلا برنامه ریزی کرده بود که فناوری فرآیند ۳ نانومتری را در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه برساند. با این حال، TSMC در پروژه فناوری فرآیند ۳ نانومتری با موانعی مواجه شده است که ممکن است موفق نشود آن را به موقع به تولید انبوه برساند.

این ممکن است به این معنی باشد که تمرکز ارتقای سری آیفون ۱۴ اپل در سال آینده روی عملکرد آن نخواهد بود. این شرکت باید پارامترهای دیگری مانند دوربین و سایر سخت افزارها را بهبود ببخشد.

بنابراین، از نظر عملکرد نباید انتظار زیادی از سری آیفون ۱۴ داشته باشیم. با در نظر گرفتن اینکه اپل ممکن است از طراحی سوراخ پانچ در آیفون ۱۴ استفاده کند، این موضوع بحث اصلی خواهد بود. یادتان باشد اپل از طراحی ناچ آیفون X که در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد، استفاده کرده است. این شرکت به مدت چهار سال، قبل از عرضه سری آیفون ۱۳، طراحی ناچ را تغییر نداد. حتی سری آیفون ۱۳ هنوز با یک بریدگی که اکنون کوچک‌تر شده عرضه می‌شود.

واضح است که این خبر خوبی برای طرفداران آیفون نیست. به هرحال، این واقعیتی است که ناگذیر باید آن را بپذیریم. با این حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر سری آیفون ۱۴ روی عملکرد تمرکز نداشته باشد، باز هم ممکن است از نظر عملکرد بسیار فراتر از رقبا از آب در بیاید. به طور خلاصه، استفاده اپل از فرآیند ۵ نانومتری TSMC در سال آینده تأثیر زیادی بر فروش آیفون نخواهد داشت.