سامسونگ و هوآوی تاکنون توانسته‌اند مودم‌های ارتباطی ۵G را با پردازنده‌های موبایلی خودشان به شکل ادغام شده تولید کنند. همچنین گفته می‌شود که کمپانی اپل هم چنین برنامه‌ای در نظر دارد، اما جزئیاتی درباره آن در دسترس نیست و تنها در شکل شایعه منتشر شده است. از طرفی هم همچنان می‌توان مدعی شد که روند توسعه ادغام مودم ۵G با پردازنده موبایلی برای اپل احتمالا چند سال به طول می‌انجامد. در طول این بازه زمانی، اپل همچنان به تأمین کنندگان معتبر دیگری نیاز دارد و با آن‌ها در زمینه تأمین مودم ۵G موبایلی همکاری می‌کند. بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌‌های مختلف منتشر شده، سندی توسط ITC آمریکا منتشر شده است بخشی از توافقنامه به امضا رسیده میان کمپانی اپل و کوالکام را از چند ماه پیش نشان می‌دهد.

به زبان ساده، اپل تا چهار سال آینده همچنان مودم‌های موبایلی ۵G خود را از کمپانی کوالکام تهیه می‌کند. اپل در این میان از مودم X55 اسنپدراگون از ۱ ژوئن ۲۰۲۰ تا ۳۱ ماه مه سال ۲۰۲۱ استفاده می‌کند. بعد از آن مودم X60 از ۱ ژوئن ۲۰۲۱ تا ۳۱ ماه مه ۲۰۲۲ وارد عرصه می‌شود. بعد از آن نوبت به مودم X65 یا X70 می‌رسد که از ۱ ژوئن ۲۰۲۲ تا ۳۱ ماه مه ۲۰۲۴ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کوالکام-گوشی-گوشی جدید-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

البته گمانه‌زنی‌هایی هم در این باره وجود دارد که ممکن است اپل بتواند رویکرد مشابه کمپانی سامسونگ اتخاذ کند. از طرفی این امکان تنها زمانی میسر می‌شود که تحقیقات این غول کوپرتینویی در زمینه ادغام مودم ۵G با پردازنده موبایلی کامل شود. برخی از گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد ممکن است با راهکار کاملا متفاوتی در این زمینه توسعه پیدا کنند، در حالی که اپل در آن بازه زمانی همچنان به خریدن مودم‌های ۵G موبایلی از کمپانی کوالکام ادامه خواهد داد.

مودم X5 اسنپدراگون با امکان ارتباطی ۵G در حال حاضر در پردازنده کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ استفاده شده است. این مودم از شبکه‌های ارتباطی ۲G تا ۵G به طور کامل پشتیبانی می‌کند و همچنین با باندهای Sub 6GHz و mmWave سازگار است. با توجه به توافق کوالکام و اپل حداقل دیگر تردیدی وجود ندارد که سری گوشی‌های آیفون ۱۲از امکان ارتباطی پیشرفته ۵G پشتیبانی می‌کنند.