مدیر عامل کمپانی هوآوی، چند روز پیش در خلال برگزاری کنفرانس فناوری اطلاعات ۲۰۲۰ چین در سخنرانی خود اعلام کرد که گوشی جدید برند هوآوی به نام Mate 40 پاییز امسال مجهز به پردازنده داخلی Kirin 9000 معرفی خواهد شد.

او گفت که پردازنده موبایلی Kirin 9000 قابلیت ارتباطی ۵G پیشرفته‌تری خواهد داشت و علاوه بر این از توانایی پردازش هوش مصنوعی بهتر و NPU و GPU سطح بالاتری برخوردار خواهد بود. از طرفی با توجه به تحریم‌های دور دوم دولت آمریکا علیه هوآوی، این آخرین باری خواهد بود که هوآوی پردازنده موبایلی ساخت خودش را عرضه می‌کند.

این مقام ارشد افزود هوآوی در خلال ده سال اخیر برای تحقیق و توسعه در زمینه تولید تراشه درونی موبایل هزینه‌های بسیاری کرده و سرانجام توانسته است خودش را در این زمینه به اثبات برساند. البته باید شفاف سازی کرد که هوآوی تنها روند توسعه و طراحی پردازنده‌ها را به عهده داشته است و هنوز هم مرحله تولید اصلی توسط کمپانی‌های تولیدکننده قطعات نیمه رسانا انجام می‌شود.

هوآوی-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

مدیر عامل هوآوی گفت در بخش هوش مصنوعی می‌توانیم بگوییم که چین اصلا از دنیا عقب نیست و با آن همگام قدم برمی‌دارد. وی افزود ما همچنان در بخش‌هایی مانند تئوری هوش مصنوعی، الگوریتم و پردازنده‌های آن پیشتاز هستیم.

هوآوی در این زمینه به طور تجربی هم فعالیت کرده است. برای مثال، پردازنده موبایلی Kirin 970 به عنوان اولین تراشه موبایلی با قابلیت پردازش هوش مصنوعی معرفی شد. علاوه بر این، Kirin 990 اخیر هم با امکانات بهبودیافته در بخش پردازش هوش مصنوعی در گوشی‌های این سازنده به کار گرفته شد و به بازار راه پیدا کرد.