یک توسعه دهنده iOS به نام دیلن ، اخباری را پیرامون استفاده از سنسور LiDAR مدل های آیفون ۱۳ منتشر کرده است . اوایل سال جاری به نظر می‌رسید اپل قصد داشت همه مدل‌های آیفون ۱۳ و ۱۲S را با LiDAR تولید کند اما به دلیلی امسال این اتفاق نخواهد افتاد.

اسکنر LiDAR که ابتدا در آیپد پرو ۲۰۲۰ و سپس آیفون پرو ۱۲ و پرو مکس مشاهده شد، به دستگاه کمک می‌کند تا فاصله بین جسم و سنسور را با استفاده از فناوری Time-of-Flight (ToF) اندازه‌گیری کند. سنسور مدت زمان لازم برای پرتوی نور از سوژه و بازگشت به دستگاه را اندازه‎‌گیری می‌کند. با استفاده از این داده‌ها، یک آیفون قادر است فاصله دقیق بین دوربین و سوژه را محاسبه کند.

اپل از LiDAR برای واقعیت افزوده (AR) و عکس پرتره در حالت شب بهره می‌برد. اپل به‌تازگی یک تبلیغ تلویزیونی جدید منتشر کرده است که به کاربران نشان می‌دهد که آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۲ پرو مکس می‌توانند با استفاده از دوربین های عقب ، عکس‌های پرتره حالت تاریک بگیرند. وجود یک سنسور LiDAR برای ثبت این عکس‌ها ضروری است به همین دلیل مدل‌های غیر Pro نمی‌توانند چنین عکس‌هایی را بگیرند.

۹to5Mac نیز گزارشات دیلن را معتبر می‌داند. بعلاوه انتظار می‌رود سایر تغییرات دوربین‌ها در مدل‌های آیفون ۲۰۲۱ شامل پیشرفت بزرگنمایی، ارتقاء دوربین‌های اولتراواید (از جمله فوکوس خودکار برای انواع مدل‌های Pro) و موارد دیگر باشد.

سری ۲۰۲۱ آیفون ۱۳ احتمالا باید در ماه سپتامبر رونمایی و عرضه شوند.