IPHONE 13 PRO + آمستردام

 آمستردام رفتن کاری بود که سال‌ها می‌خواستم انجامش دهم و پس از شنیدن اخبار پزشکی یکی از اعضای خانواده دراوایل سال جری متوجه شدم وقتش است سراغ لیست کارهای نکرده‌ام بروم. اروپا، به‌ویژه بازدید از هلند، در این لیست بود.

جالب اینجاست که این سفر به‌عنوان یک سفر پاییزی به مونترال برنامه‌ریزی‌شده بود. اما ازآنجایی‌که کانادا بسیار وسیع است و پروازها در سراسر این قاره بسیار گران است، تفاوت بین پرواز به مونترال و پرواز به آمستردام چند صد دلار گران‌تر بود  و ۲ ساعت زمان پرواز اضافی‌تری از من می‌گرفت. لذا، من امستردام را برای سفر انتخاب کردم. ببخشید کانادا، اروپا برنده این دور شد. اگر ارزان‌تر شوی سری به تو هم می‌زنم. ( این متن یک ترجمه از مطلب این صفحه است.)

مانند سفر قبلی‌ام به نیوفانلند در ماه جولای، می‌خواستم گالری کوچکی از عکس‌ها را به اشتراک بگذارم که این بار با آیفون ۱۳ پرو گرفته شده است. در این مقاله عکس‌هایی را که با دوربین آیفون ۱۳ از هلند گرفته‌ام با شما به اشتراک می‌گذارم.

گالری

IPHONE 13 PRO + AMSTERDAM

 

شما صادقانه انتظار ندارید که من تمام راه را به آمستردام بروم و یک عکس (یا دو) از دوچرخه‌ها، کانال‌ها و ردیف‌های جذاب خانه‌های تاریخی پست نکنم، درست است؟ تنها چیزی که کم است مقداری پنیر، لاله و یک یا دو آسیاب بادی است تا کلیشه را کامل کند.

دوربین عریض

چیزی که در مورد این عکس مرا شگفت‌زده کرد این است که با دوربین فوق عریض آیفون ۱۳ پرو گرفته شده است که از زمان عرضه آن در ۱۱ پرو بسیار بهبودیافته است. عدم کوچک کردن  تصویر در نزدیکی لبه‌ها و وضوح کلی بسیار فراتر از آن چیزی است که آیفون چند سال قبل از آن قادر به انجام آن بود.

تله فوتو

IPHONE 13 PRO + AMSTERDAM

 

با چشمانی تیره‌وتار از یک پرواز با چشم قرمز بر فراز قطب شمال، از خواب بیدار شدم و دیدم که یک مزرعه بادی در اقیانوس اطلس در هنگام فرود به هلند به من خوشامد گفت. اگرچه من تعداد زیادی عکس تله فوتو نمی‌گیرم، مواردی مانند این وجود دارد که داشتن آن کمی دسترسی اضافی مفید است. یکی از مشکلاتی که من به آن برخورد کردم حسگر LiDAR بود که برای فوکوس کردن عکس‌ها استفاده می‌شد. من در حال گذراندن لحظات بدی بودم که آیفون را بیرون از کابین و نه روی پنجره هواپیما فوکوس می‌کرد، تقریباً این عکس را از دست دادم.

Live Photo iPhone

IPHONE 13 PRO + AMSTERDAM

 

این عکس نمونه‌ای از استفاده من از Live Photo iPhone برای ایجاد نوردهی طولانی از یک کانال است. من عاشق استفاده از این گزینه هستم، به‌خصوص هنگام عکاسی در اطراف آب، زیرا بافت‌های جدیدی به‌عکس اضافه می‌کند که انگار حس و حال متفاوتی به فضای کلی می‌دهد. در اینجا آب کانال تقریباً ظاهر کتان یا یخ به خود می‌گیرد. اما این دست از از عکس‌خا ترفند خاص خودشان را دارند و برای گرفتن آن‌ها لازم است:

  1. تلفن را به طور باورنکردنی ثابت نگه دارید
  2. از قبل برنامه‌ریزی کنید – زیرا Live Photo یک یا دو ثانیه قبل و بعد از فشار دادن دکمه شاتر تصویر را می‌گیرد.

در این تصور همانطور که می‌بینید، بسیاری از نور دهی‌های طولانی بالقوه خراب شده بودند، زیرا دوربین را قبل یا کمی بعد از زدن دکمه شاتر حرکت دادم.

دورچرخه‌ها

IPHONE 13 PRO + AMSTERDAM

 

در هلند برای هر نفر ۱٫۲۵ دوچرخه وجود دارد و در هفته‌ای که به‌عنوان یک توریست بی‌خبر بودم، از ماشین استفاده کردم و با پای پیاده  توسط دوچرخه‌ها تقریباً زیر گرفته شدم یا تقریباً از همه آنها عکس گرفتم. دوچرخه سواران در آمستردام در حال حرکت با بیش‌ترین سرعت هستند و تصاویری مانند این از یکشنبه‌شب شلوغ در De Pijp درایو (دوچرخه؟) چیز عجیبی نیست. یکی از استعدادهای عجیب هلندی‌ها توانایی شناسایی دوچرخه خودشان از بین آن دریای دوچرخه است که در جای جای هلند قرار گرفته‌اند. در حالت عادی شاید بتوان این استعداد را توجیه کرد ولی فهم اینکه چطور بعد از یک یا دو شات نوشیدنی می‌توانند همچنان دوچرخه‌شان را پیدا کنند، کار سختی است.

تثبیت سنسور

IPHONE 13 PRO + آمستردام

 

عکس‌هایی ازاین‌دست باعث شد من از تثبیت سنسور و افزایش اندازه حسگر در آیفون ۱۳ پرو بسیار سپاسگزار باشم – ایجاد یک عکس در گرگ‌ومیش دستی که وضوح و جزئیات را در نور کاهش می‌دهد.

 

این تصویر از کاخ سلطنتی آمستردام به لطف صبح خیلی زود به آن رسیدن و عدم حصور مردم در آن حاصل شد. این عکس قبل از حضور پیدا کردن گاری‌های هات‌داگ و گرداشگران در سطح شهر گرفته شده است. می‌شود فت در این زمان فقط من و کبوترهای آمستردام بیدار بودیم.

 

من معمولاً عکس‌های زیادی در ارتفاع سینه می‌گیرم، اما تغییر قد عکس‌برداری به عکس‌ها کمک می‌کند تا ابعادی بدیع و خلاقانه‌تر پیدا کنند. در این مورد، قصری که بر روی انحنای میدان ظاهر می‌شود نیز به همین شیوه عکس‌برداری شده.

ماکرو

IPHONE 13 PRO + آمستردام

من در میان انبوهی از افرادی هستم که هنوز از حالت ماکرو جدید در جدیدترین iPhone 13 Pro استفاده می کنند. این عکس در یک روز بارانی در Vondelpark گرفته شده است،در آن زمان برگ های آمستردام تازه شروع به زرد شدن کرده بودند. من تحت تاثیر جزئیات ثبت شده در برگ و جلوه آیفون در این ماکرو این تصویر را که می‌بینید گرفته‌ام.

عکسبرداری در غروب

آمستردام

 

این عکس  در اوایل عصر که درست در شمال منطقه بدنام Red Light گرفته شده است. آیفون نه‌تنها توانست جزئیات خانه‌ها را با وجود نور کم به تصویر بکشد، بلکه قادر بود یک قو را در حال حرکت در رودخانه ثبت کند علاوه بر آن حتی کم‌رنگ‌ترین جزئیات آسمان ابری را به‌وضوح در خودش ثبت کند و نشان دهد.

چند شاهکار در یک قاب

آمستردام

 

همانطور که می‌بینید، دوچرخه‌های معروف آمستردام، کانال‌های آب و خانه‌های تاریخی شایان ستایش آمستردام، همگی در این قاب مشخص هستند.

این عکس خوب در شب گرفته شده است. این عکس شبانه که بر فراز کانال هرنگراخت گرفته شده است. این عکس روی یک‌پایه سه‌پایه با نوردهی ۱/۸ ثانیه در حالت شب از طریق اپلیکیشن دوربین گرفته شده است. اندازه حسگر و ثبات بیشتر به آیفون اجازه می‌دهد تصویری با کنتراست و وضوح باورنکردنی ثبت کند. از موج‌های تیره روی آب‌گرفته تا مهمانی شامی که در سراسر کانال برگزار می‌شود، همگی در این عکس ثبت شده‌اند.

عکاسی از موزه

موزه آمستردام

 

اعتراف می‌کنم که هروقت در موزه هستم همیشه وسوسه می‌شوم از آثار هنری معروف عکس بگیرم. می‌دانم که می‌توانم تصویر را در گوگل جستجو کنم و احتمالاً نسخه‌ای با وضوح بسیار بالاتر از تصویر را آنلاین پیدا می‌کنم، اما همچنان  این میل به عکس شخصی گرفتن در من باقی است.

این بار (کمی) خودداری کردم، اما نتوانستم از جمعیتی که یکی از سلفی پرتره‌های ونگوگ در سال ۱۸۸۷ را در موزه رایکسئوم تحسین می‌کردند عکس نگیرم. تثبیت سنسور، یک عقربه ثابت و نرم‌افزار باورنکردنی همگی به طور هم‌زمان برای تولید این نوردهی طولانی ۹ ثانیه‌ای در Spectre کمک کردند.

تراموا

آمستردام

عکس نهایی در این گالری مربوط به ساختمان تاریخی به نام Hirsch & Cie است که از سال ۲۰۱۲، خانه پرچمدار فروشگاه اپل در هلند است. یک فروشگاه خیره‌کننده که اخیراً در سال ۲۰۱۹ به‌روز شده است، دارای یک دیوار ویدئویی عظیم، گیاهان زنده، راه‌پله‌های شیشه‌ای مارپیچ و بسیاری از محصولات اپل یک جا کنار هم جمع شده‌اند و این سوژه عکس را ساخته‌اند.

این عکس در ارتفاع کمر گرفته شده است، این عکس به‌عنوان یک نوردهی طولانی ۳ ثانیه‌ای هنگام عبور تراموا از مقابل فروشگاه گرفته شده است. نگاهی به حرکت تراموا هنوز جزئیات دقیق معماری ساختمان را در پشت آن آشکار می‌کند.

در مجموع

آیفون ۱۳ همچنان از نظر عملکرد، قابلیت و کیفیت دوربین به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و استفاده از آن در طول سفر من لذت‌بخش بود. بهبود اندازه سنسور، افزایش زوم ۳ برابری، تثبیت سنسور و عکاسی ماکرو همگی در طول سفر ۷ روزه من در امتداد کانال‌های آمستردام به کار گرفته شدند. انجام کل گردشکار من – از فیلم‌برداری تا پس از تولید – در آیفون با باتری که هر روز از ساعت ۰۸:۰۰ صبح تا نیمه‌شب گذشته ادامه داشت، بسیار استثنایی بود