کمپانی هوآوی در حال حاضر توسعه جدیدترین پردازنده موبایلی خود را با ساختار ۵ نانومتری در دست دارد. قرار است این غول تکنولوژی چینی پس از فصل تعطیلات بهاری، چند مدل گوشی جدید را معرفی کند. به همین خاطر اطلاعات درباره جدیدترین پردازنده داخلی این سازنده در مرکز توجه قرار گرفته است. روز گذشته برخی منابع آگاه مدعی شدند که جدیدترین پردازنده Kirin پیشرفته این غول تکنولوژی چینی در پکن و بسیاری مناطق دیگر به تأیید رسبده است. در این گزارش همچنین گفته شده است که روند تولید انبوه این چیپست موبایلی از اوت امسال آغاز خواهد شد.

براساس گمانه زنی‌های قبلی، هوآوی از ساختار ۵ نانومتری در تولید پردازنده جدید Kirin 1020 خودش استفاده می‌کند. انتظار می‌رود که این CPU از سه ماهه سوم امسال در دسترس قرار گیرد. پردازنده Kirin 1020 هوآوی همچنین از معماری ARM Cortex-A78 بهره می‌برد. پردازنده مذکور به لطف ساختار ۵ نانومتری خود تعداد ۱۷۱٫۳ میلیون ترانزیستور به ازای هر میلی متر مربع دارد. سطح عملکرد در Kirin 1020 حدودا ۵۰ درصد بهتر و بهینه‌تر از Kirin 990 است.

در برخی دیگر از گزارش‌های مرتبط اشاره شده که TSMC روند تولید انبوه پردازنده ۵ نانومتری مذکور را از آوریل آغاز می‌کند. پردازش ۵ نانومتری نسل جدیدی از تکنولوژی ساخت پردازنده‌های موبایلی به شمار می‌رود که پس از ساختار ۷ نانومتری تولید شده در سال ۲۰۱۸ به وجود آمده است. از طرفی هنوز مشخص نیست پردازنده Kirin که TSMC قرار است از آوریل تولید کند، کدام پردازنده هوآوی خواهد بود.